A  téli madáretetésről

A madarakról való gondoskodás nem szabad, hogy kizárólag a téli időszakra korlátozódjon, de tél lévén főként erről szeretnék most mesélni.

Kezdjük is rögtön azzal, hogy miért is olyan fontosak számunkra a madarak, hogy külön gondoskodás járjon számukra? Ha gyakorlati szempontból szeretném megválaszolni a kérdést, természetesen azért, mert a körforgás részei és a kertben nagy hasznukat vesszük a tavasztól őszig tartó intenzív időszakban. Mivel mi nem használunk vegyszereket, igyekszünk egyéb módokon segíteni a kialakult ökoszisztéma egészséges működését. Ennek fontos elemeit képezik a madarak, akik rengeteg kártevőt pusztítanak el az év során. Az elmúlt években rengeteg növényt ültettünk, amelyek búvóhelyet és élelemforrást is jelentenek a madarak számára. Ennek köszönhetően évről évre újabb és újabb fajok jelentek meg. Mivel rengeteget segítenek a kertünk rendben tartásában az év nagy szakaszában, úgy éreztük az a fair, ha télen mi segítünk nekik. A szakemberek szerint a hazánkban telelő madaraknak tulajdonképpen nem lenne szükségük etetésre, hiszen pontosan azért nem költöznek el a hidegebb hónapokra más fajtársaikhoz hasonlóan, mert itthon is akad számukra táplálék. Azt azonban úgy hiszem könnyű belátni, hogy az elmúlt évtizedek intenzív, monokultúrás, vegyszeres módszereinek „hála” szinte minden élőlény, így a madarak számára is csökkent a megfelelő búvóhelyek és táplálékforrások aránya. Gondolok itt a mezőgazdasági területekre, a közterületekre és a magánkertekre egyaránt. Hiszek a sok kicsi sokra megy gondolatiságában, minden tőlünk telhetőt megteszünk a környezetünkben élő állatok érdekében. Így a téli időszakban a madarak mindig találnak nálunk táplálékot.

Mit adunk nekik?

Elsősorban fekete napraforgómagot. A tapasztalatok azt mutatják, hogy vehetünk nekik bármilyen csudadivatos eleséget, számukra a szotyi az isten. Emellett a faggyúgolyókat fogyasztják még nagy lelkesedéssel.

Milyen etetőik vannak?

Van egy nagy álló etetőjük, ez a cinkék és verebek kedvenc helye, de megfordult már benne szajkó és meggyvágó is. Ezenkívül vannak még öntöttvas etetőik is, ezeket a tengelicek szeretik a legjobban. A golyókat szinte mindenki kivétel nélkül imádja, de az őszapók különösen szeretik. A legnagyobb fánkon lóg a legnagyobb méretű etető, amit a tesóm készített nekem jó pár éve. Mérete lévén a gerlék kedvenc etetője.

Milyen időszakban etetjük őket?

Általában november elejétől március végéig. Utána már könnyedén találnak maguknak eleséget és különben sem ajánlott tovább etetni őket, mert a költési időszakban, a fiókák számára a magok fogyasztása halálos kimenetelű lehet.

Mennyit esznek?

Sokat, de a szotyi nagyon olcsó eleség. 😊 Ami a legfontosabb a madáretetésnél, hogy ha elkezdjük, akkor végig kell csinálni. Nincs olyan opció, hogy elfelejtünk nekik akár csak egy napig is eleséget kirakni, ugyanis, ha hozzászoktak ahhoz, hogy van számukra fix forrás, ennek hiánya az életükbe kerülhet. Az, hogy elrepüljenek az etetőhöz nagy energiaigénnyel bír, ha pedig ott aznap nem találnak semmit, és éppenséggel a környéken sem, nem lesz energiájuk messzebb forrást találni és elpusztulhatnak.

+1 Ha már evés, akkor az ivás sem maradhat el. Milyen vendégség az, ahol kedvünkre lakomázhatunk, de nincs semmi az asztalon, amivel leöblítsük a torkunkat?! Na ugye!

Az etetésnél tehát ezerszer fontosabb, hogy mindig legyen víz a kertünkben. Ennek fontosságát illetően a szakemberek is egyetértenek. Nálunk jelenleg két kőitatató van a kertben, amelyeket napi szinten feltöltünk friss vízzel a fagymentes időszakban. Télen ezeket nagy méretű műanyag cserépalátétekre cseréljük, melyekből könnyedén ki tudjuk ütni a jeget. Mindkettőt napi szinten töltjük fel langyos vízzel, ha szükséges akár több alkalommal is. Ezek az itató és fürdőhelyek a nálunk tanyázó madarak kedvencei, folyamatosan használják.

Na de, kik is járnak hozzánk?

Idén újabb fajokkal bővült a csapat, melyeket közül néhány madárról legalul képeket is mutatok.

Previous
Previous

Téli asztaldísz

Next
Next

Szarvasok