Készíts otthon csírát!

Ugyan már érezni lehet a levegőben a tavasz közeledtét, de a növények többsége még pihenőidejét élvezi, a friss zöldségekkel pedig maximum az álmainkban találkozhatunk. Vegetáriánusként ez az időszak komoly kihívások elé állít. Egy ideje igyekszünk a lehetőségeinkhez képest szezonálisan tápálálkozni, de nem leszek álszent, így a tél végéhez közeledvén, már jobban vágyom a frissítő zöld ízekre, mint a káposztafélékre és póréhagymára. Ami viszont biztos, hogy nem is olyan nagy kihívás a paradicsom és salátafélék mellőzése ebben az időszakban. Ha találunk is a boltok polcain, ilyenkor még csak meg sem közelítik a tavaszi, nyári napokon termett zöldségek zamatát és minőségét. De mégis honnan szerezzünk magunknak ropogós, üde zöldfélét ilyenkor? -tettem fel magamnak a kérdést. Ebben a pillanatban eszembe is jutott a megoldás. Csírákat fogok termeszteni. Mielőtt belevágnék, hogyan is neveltem magunknak csírát, nézzük meg miért is olyan szuperek az emberi szervezet számára ezek az apró növénykék.

A csírák élő élelmiszerek, fogyasztásuk különösen a vitaminszegény, téli, kora tavaszi hónapokban ajánlott, hiszen kiváló forrásai az A-, B-komplex, C-, D-, E-, G- és K-vitaminnak, valamint számos ásványi anyagnak (kalcium, magnézium, foszfor, kálium, nátrium és szilícium), ráadásul ezek természetes formában vannak jelen, így a szervezet könnyen fel tudja használni.

Mi főként a szendvicseinkbe, illetve salátákba rakjuk őket, de egy főételt pl. főzeléket is fel tudsz dobni egy-egy csipet csírával. Hiszen ezek a növénykék nemcsak rendkívül ízesek, hanem gyönyörű színekben is pompáznak. A leggyakrabban kapható csírák a következők: retek, mustár, zsázsa, bazsalikom, hagymafélék, káposztafélék, a hüvelyesek közül: borsó, lencse, mungóbab. Azonban a lista itt nem áll meg, számtalan különlegességgel találkozhattok még a boltok polcain. Minden csíráról elmondható, hogy teljesen ugyanolyan íze van, mint a kifejlett növénynek, de lényegesen magasabb ízkoncentrációval.

Beszéljünk a csúnya anyagiakról is.

Egy kis doboz (60 g) retekcsírát a multik polcain kb. 800-900 Ft-os áron tudsz megvásárolni. Az általam készített mennyiség, 2 db 60 g-os doboznyi csíra lett, 2 evőkanál magból előállítva.

Csíramagokat vásárolni tudsz online, legfőképpen bioboltokban, de elérhetőek a barkácsáruházakban, a kertészetekben, sőt a multik polcain is.

Néhány lelőhely: Kertimag, Zöldbolt, Oázis, Greenspace, Interspar

De, hogy mégis, hogyan láss neki? Az alábbiakban megmutatom én hogyan csináltam.

Amire szükséged lesz:

  • egy befőttes üveg

  • bio csíramagok

  • víz

  • gézlap

  • befőttes gumi

  • türelem :)

    Mindenekelőtt meg kell, hogy említsem, hogy természetesen különféle csíráztató edényeket és üvegeket is lehet vásárolni. Azonban ennél a projektnél számomra az volt a legfontosabb szempont, hogy egy külön erre a célra vásárolt felszerelés nélküli verziót próbáljak ki. Ezáltal pedig meg tudjam mutatni, hogy több ezer forintos eszközök nélkül, csupán az otthonunkban fellelhető anyagok segítségével is meg tudjuk valósítani a csíráztatást.

Tudom-tudom, már tűkön ülsz, úgyhogy mondom is tovább.

Elkészítés:

Este láttam neki az előkészületeknek, ekkor 2 evőkanál retekmagot helyeztem az üvegbe, majd felöntöttem őket szobahőmérsékletű vízzel. Az üveg szájára tiszta gézlapot erősítettem egy befőttes gumi segítségével. Reggel a magokról leöntöttem a vizet, a gézlapon keresztül. Majd friss vízzel átöblítettem őket és a vizet leöntöttem róluk. Az üveget egy edénybe raktam. Ennek csak az volt a célja, hogy ki tudjam támasztani az üveget, mivel annak fejjel lefelé, kissé megdöntve, sréhen kell állnia, hogy a magokról mindig le tudjon csepegni a felesleges víz. Ezt lépést a negyedik napi képeknél láthatod szemléltetve is. Az üveget a konyha, egy világos, de nem napsütötte pontjára tettem. Innentől csak annyi volt a dolgom, hogy minden regggel és este átmossam a magokat vízzel. Az ötödik napon a csírák elkészültek. Kiöntöttem őket az üvegből, kicsit megszárítgattam őket és a hűtőbe kerültek. A hűtőben tárolva, a csírák egy hetet bírnak ki, de nálunk nem éltek meg ennyi időt. A 2 evőkanál magból, az utolsó képen látható mennyiség készült. A fotókon részletesen szemléletettem a csíramagok fejlődését a projekt során.

Jó lapozgatást és sikeres csíráztatást kívánok! :)

Banner fotó

Next
Next

Tavaszi asztaldísz árvácskákkal