Körte kompót
Édesanyám családja az Alföldről származik és sokan közülük, még most is ott élnek. Emlékszem, gyerekkoromban imádtam az alföldi rokonoknál tett látogatásainkat. Évente egyszer mentünk, ezért mindig rendkívüli igatottsággal töltött el az utazás gondolata. Akkoriban úgy éreztem, olyan messze laknak, hogy tulajdonképpen külföldig megyünk. Hiába laktunk mi magunk is vidéken és tartottunk néhány állatot, az alföldi tanyavilág, valami egészen más élményt adott. A rokonság mindig úgy fogadott minket, mintha minimum egy kisebb lakodalomra készültek volna. S mivel mindig is imádtam enni, számomra az ilyen alkalmak felértek egy kánaánnal. A rengeteg finomság közül a legnagyobb kedvenceim a sültek voltak, parázsburgonyával. Ezt a fogást azonban el nem lehetett képzelni kompót nélkül. Az alábbi recept az Alföldön töltött, gondtalan gyermekkori falatozásokat idézi.

Hozzávalók:
12 db közepes méretű, kemény húsú körte
Kb. 800-1000 ml víz
6 rúd fahéj
3/4 kg cukor
1 citrom leve
3 db 1 literes dunsztos üveg
Elkészítés:
A körtéket vékonyan meghámozzuk, de nem daraboljuk fel, hanem egészben hagyjuk őket. A kimért vizet és a cukrot egy lábasban össszeforraljuk,egészen addig míg a cukor teljesen el nem olvad. Ekkor belefacsarjuk a citrom levét és beletesszük a fahéj rudakat. Keverünk rajta egyet és belehelyezzük a körtéket. Lefedve, 1,5 órán keresztül főzzük a gyümölcsöket. Ez idő alatt kifertőtlenítjük a dunsztos üvegeket. Erre rengeteg módszert találhattok a neten, de nekem a követező vált be, ezt használom évek óta. Körülbelül, 2 ujjnyi vizet engedek az üvegek aljába, mikróba teszem őket és felforralom a vizet, amelyet utána az üvegekből, közvetlenül a kupakokba töltök. Pár perc után a kupakokból is kiöntöm a vizet.
Ha letelt a körték főzési ideje, óvatosan, a száruknál fogva az üvegekbe helyezem őket, amelyekbe nyugodtan belkerülhetnek a fahéj rudak is. Üvegenként, 4 körtével számoltam. Ezt követően a forró, cukros levet a körtékre mérjük és szorosan lezárjuk a kupakokkal.
Száraz dunsztba tesszük az üvegeket:
Régen dunyhát használtak erre a célra, mivel nekem nincs, a téli takaróból vagy vastag pokrócból szoktam egy fészket készíteni az üvegeknek, mellyel minden irányból bebugyolálom őket. Amint kihűltek -ez általában 1-2 napot vesz igénybe- már mehetnek is a kamrapolcra.
Egészségedre!