Urban Jungle avagy honnan ered a szobanövény kultusz?

A nagyi növényei? Mi is volt az, talán fikusz? Az ajándékba kapott virágaim is folyton meghalnak. Egy sem élte még túl nálam. Kinyírom az összeset. Te komolyan szobanövényeket gyűjtesz? De unalmas.

Hányszor hallottam korábban önmagamtól és másoktól is ezeket a mondatokat.

Megszokhattuk, hogy manapság furcsábbnál furcsább irányzatok jelennek meg, válnak népszerűvé egyik pillanatról a másikra, majd amilyen gyorsan jöttek, olyan hirtelen el is tűnnek az internet világának süllyesztőjében. Ezért egy-két évvel ezelőtt jómagam is, fél szemöldökömet felvonván próbáltam megérteni, hogy mi lehet ez az új hullámos őrület a szobanövényekkel, mit jelentenek az urban jungle, crazy plant lady és greenfingers fogalmak.

A mozgalom az Urban Jungle Bloggers közösséghez köthető. 2016-ban jelent meg Igor Josifovic és Judith de Graaff  Urban Jungle című könyve, mely rekord gyorsasággal az eladási listák előkelő helyein találta magát. De mi lehetett a sikerük titka? Talán az, hogy a legtöbb olvasó először fogott a kezébe olyan könyvet, mely a növényeket teljesen új megközelítésben, az életterek kiemelkedő szereplőiként mutatta be. A kiadvány egy olyan inspirációs útra kalauzolta a közönségét, melynek során új ismereteket szerezve, betekintést nyerhettek számtalan nemzetközi Urban Jungle Blogger otthonába, Lina Skukauskė fotói és  Saar Manche illusztrációi pedig megkoronázták a történetet.

A kiadvány világsiker lett, a nyomán pedig megalakult egy közösség, melynek tagjai a social media felületeken osztják meg a tapasztalataikat, tudásukat.

Ha valakiben még maradt kérdés, hogy mégis miért lett akkora hype a sztori körül, vegye csak számba, hogy milyen dolgok váltak népszerűvé mostanában. Elég csak rákeresni a teljesség igénye nélkül a hygge, az én-idő, a termelői piac, az erőszakmentes, a natúrkozmetikum, a vegán, valamint az újrahasznosítás fogalmakra és tartalmak tömegei fogják elárasztani a nagyérdeműt.

Crazy Plant Lady és Plant Guy birodalom épül

Mivel napjainkban minden témának vannak ikonjai, itt sem kellett sokat várni a megjelenésükre. Számomra az első és leginspirálóbb személy, Summer Rayne Oakes volt, aki mosolygós, végtelenül természetes személyiségével, vállán csirkéjével mutatta be brooklyn-i otthona növényeit. Azt gondolom Summer-nek sokat köszönhet a közösség, ugyanis a mai napig informatív, látványos tartalmakat gyárt, melyhez elképesztő alázat és szakmaiság párosul. Népszerűségét alátámasztják a számok is, csatornáján a feliratkozók száma jelenleg száztizenhétezer fő, a megtekintések száma pedig eléri a nyolcmilliót.

Őt rengeteg új Youtuber, növényinfluenszer követte az évek során. Személyes kedvenceim Planterina, Kaylee Ellen és Tropical Plant Addict. A téma nem meglepő módon nem csak a hölgyek figyelmét érdemelte ki, számos úriember is elindította saját csatornáját, közülük leginkább Knotdude videói állnak közel hozzám. Tagadhatatlanul nagy lett a választék, ennek köszönhetően mindenki megtalálhatja a személyiségéhez leginkább illő növénygurut, akinek otthonain, haul videóin, tapasztalatain, DIY-projektjein keresztül még többet megtudhatunk erről a sokáig elhanyagolt témáról.

De mégis miért váltak ennyire izgalmassá a nagyi szobanövényei?

Véleményem szerint azért, mert az emberek személyiségükből adódóan vágyják a természet közelségét, valamint jó érzéssel tölt el legtöbbünket, ha gondoskodhatunk valakiről. A mai világban a technológia, a robotika fejlődése dübörög, melynek köszönhetően életünk nagyon kényelmessé vált. Mindemellett betondzsungelekben élünk, okos otthonainkban, okos eszközeink nélkül egy lépést sem teszünk. Sokakat az állásuk a nagyvárosokhoz köt, emiatt, nem tehetik meg, hogy kertes házba költözzenek. A kicsi élettér, a természet, a személyes kapcsolatok hiánya stresszt generál az emberekben. Azt hiszem, mindenki szeretné önmaga és a közvetlen környezete számára a jót, a nyugalmat, a békét, a természetes közeget. Ennek okán válhattak napjainkban ennyire népszerűvé a zöld otthonok, a városi dzsungelek és a szobanövények. Általuk közelebb érezhetjük magunkat a természethez, oxigént termelve egészségesebbé teszik lakásunk levegőjét, valamint gondoskodhatunk róluk, ők pedig szépségükkel hálálják meg a figyelmességünket.

 

Köztudott, hogy a növények nagyon jó hatással vannak az emberi lélekre, így zárszóként azt tanácsolom, ha valakit elsőre megijeszt a többszáz szobanövény gondolata, válasszon legalább egyet erről a soha ki nem merülő, csodálatos palettáról. Remélem mindenkinek lehetősége lesz megtapasztalni, milyen szívmelengető érzés úgy belépni otthonunk ajtaján, hogy kedvenc növényünk vár minket.

Jómagam is megpróbálom beszerezni a hőn vágyott Begonia Maculata Wigtii-met.

xoxo,

Dia

Previous
Previous

A kölcsönszemüveg